herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Přeslička rolní (Equisetum arvense)

Její hebké koberce obdivuji každé jaro. Skutečně vypadají jako zmenšený jehličnatý les. Přesličky bychom si měli vážit pro její velmi široké použití. Tak na jaře také vyražte obdivovat tuhle divokou rostlinu! ;)

Lidově se jí též říkalo: bezlist, kočičí ocas, chvost, přeslice a veverčí ocásek.

Přeslička představuje most mezi dneškem a minulostí, protože v době prvohor byly její předchůdkyně několika metrové stromy, které tvořily husté porosty na celé zeměkouli. Již od starověku byla používána k léčebným účelům. Léčilo se s ní hlavně silné krvácení.
Pěstovala se v klášterních zahradách. Albert Veliký uvádí léčení otevřených, nehojících se ran a zastavování krve.
Zajímavé je, že Hildegarda z Bingenu ji naopak označila za nepoužitelnou k léčení. Znovu objevená byla na počátku 20. století. V té době byla používána k léčení kožních obtíží.

U nás se vyskytuje asi 9 druhů této rostliny. Přeslička je nekvetoucí rostlina, proto se rozmnožuje drobnými výtrusy. Brzy na jaře se začnou objevovat žluto - hnědé, 15 - 20 cm vysoké šupinaté stvoly, které v sobě ukrývají výtrusy. Ty se větrem roznesou do širokého okolí.
Stvol opět zmizí a místo nich vyrůstají zelené přesličkovité lodyhy. Objevují se na konci dubna -  začátku května, dorůstají do výšky až 60 cm. Pravidelné přesleny větviček připomínají malou jedličku.
Nejčastěji roste podél luk, potoků a polí. Rostliny, které rostou na hlinité půdě bývají nejléčivější. Má velmi vyvinutý kořenový systém, proto je pro zemědelce úporným plevelem.
Přeslička lesní (Equisetum silvaticum) má jemnější větvičky a můžeme ji také použít k léčení. Pozor si dávajte na přesličku největší, která je jedovatá (Eqiusetum telmateia)! Má silné lodyhy (asi jako prst) a rostě v mokřadních nivách a loukách.
Sbírají se vrchní 2/3 zelené lodyhy, nejlépe v létě. Natrhané větvičky nastříháme na malé kousky a sušíme v jedné vrstvě na vzdušném, stinném místě.

Léčivka obsahuje flavonoidy, saponiny, equisetonin, glykosidy, třísloviny, hořčiny a antioxidanty a velké množství kyseliny křemičité, která zabraňuje onemocnění plic (chronická bronchitida, tuberkulóza a rozedma).
Nejčastěji se vnitřně užívá čaj a esence. Zevně lze přesličku použít ve formě obkladu, sedací koupele, odvaru a kaše z čerstvých větviček. Bojuje proti otevřeným zaníceným ranám, artróze, silnému krvácení a onemocnění kůže. Blahodárně působí na močové cesty, ledviny, srdce a cévy a stimuluje činnost mozku.
S její pomocí lze vyléčit i mnoho rakovinných onemocnění a zánětů. Zejména nádory plic, lymfatických žláz, žaludku, střev, ledvin, kostí a pohlavních orgánů žen i mužů. Spolu s řebříčkem, kopřivou a měsíčkem se znásobuje její léčivá síla.
Její léčivé účinky se uplatní i v kosmetice - posiluje a zlepšuje kvalitu vlasů i nehtů.

Tip: zkuste si odvarem přelít umyté vlasy. Poté už neoplachujte, jen vysušte ručníkem. Vhodný je hlavně pro brunetky, protože při opakované aplikaci může vlasy tónovat.

 

Zázvor pravý (Zingiber officinale)

Zázvor pravý (Zingiber officinale)

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus)

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus)