herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Lípa srdčitá (Tilia cordata)

Lípa srdčitá (Tilia cordata)

Vůně jejich květů je, tak charakteristická pro naši zemi. A já se na ni každý rok těším. Vždycky vyrazím s velkým košíkem, aby byla dostatečná zásoba na zimu! :)

Lípa byla posvátným stromem Slovanů. Odpradávna se využíval celý strom. Dřevo se používalo v řezbářství, z lýka se vyráběly provazy, listy a větvemi se krmil dobytek pro vyšší tvorbu mléka a květy se využívali v lidovém léčitelství.
Latinský název lipového dřeva - "lignum sanctum" znamená svaté dřevo. Lípa byla symbolem ochrany lidské pospolitosti a družnosti. Proto se pod ní konala kmenová shromáždění, svatby, ale také soudy. A velmi často ji můžeme spatřit u kostelů, kapliček a křížků. V novodobé historii se stala naším národním stromem a tvoří velkou část našich památných stromů.
Na internetu naleznete mapu památných stromů a alejí s podrobnějšími informacemi. I u nás na Kokořínsku máme několik památných lip.

Nejhojněji se u nás vyskytuje lípa srdčitá neboli malolistá a lípa velkolistá. Oba druhy se vyskytují po celé Evropě, u nás ji nejčastěji nalezneme ve světlých lužních lesích, v alejích podel cest a na slunných stráních. Ve výškách nad 900 m ji už nenalezneme.

Sbírají se květy od poloviny června až do začátku července a trháme je spolu se žlutými blanitými jazykovitými listy. Rovnoměrně rozložené je sušíme ve stínu, kde proudí vzduch. Správným sušením neztrácejí barvu a mají jemnou sladkou vůni.

Lipovým květem se léčí nachlazení. Má potopudný, protizánětlivý a lehce diuretický účinek. Rozpouští hleny a uvolňuje křeče. Blahodárně působí i na cévní aparát. Pravidelné užívání lípy zlepšuje průtok krve a pročišťuje ji. Také stimuluje a posiluje imunitu. Lze z ní připravit čaj, víno nebo bonbóny. Velmi známý je lipový med, který se řadí k nejkvalitnějších medům vůbec. Je lehce stravitelný, výborně nahradí klasický cukr - je daleko chutnejší a navíc má pozitivní vliv na funkci jater.


Máta peprná (Mentha piperita)

Máta peprná (Mentha piperita)

Chřest lékařský (Asparagus officinalis)

Chřest lékařský (Asparagus officinalis)