herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Měsíček lékařský je všestranou bylinou. Slavná bylinkářka Maria Treben o něm popsala hned několik stránek ve své knize, protože léčí velmi širokou škálu onemocnění. Já ho nejraději přidávám do bylinkových mastiček, které používám místo pleťových krémů. Kůže je po nich krásně hladká a u starších žen, dokonce redují vrásky. Blodýnky a zrzky ho mohou přidávat do šamponu nebo si s ním oplachovat vlasy.

Měsíček používali už staří Egypťané jako omlazovací bylinu. Hrál důležitou roli i v mumifikaci. Archeologové ho objevili nejen v gáze, do které byl faraon zabalen, ale i v hliněných nádobkách, které byly nalezeny v hrobkách.
Lze tedy říct, že byl považován za rituální rostlinu. V mnoha kulturách byl symbolem slunce a slunečního cyklu. Proto se při svátečních rituálech přidávaly okvětní lístky do kadidla.
Od středověku se pěstoval v kláštěrních zahradách a předepisoval se proti střevním a jaterním onemocněním.

Je jednoletou bylinou, dorůstající výšky 50 - 80 cm. Stonek je čtverhranný, chlupatý s podlouhlými, nedělenými listy. Při utrhnutí vylučují lepivou, velmi vonnou tekutinu. Květy jsou uspořádány v úbor a mají zářivou oranžovo-žlutou barvu.

Sbírají se květy za slunného, teplého počasí a suší se na stinném místě, kde proudí vzduch nebo uměle při teplotách do 40°C.

Obsahuje saponiny, flavonoidy, silice, hořčiny - kalenden, slizové látky, vitamín C a kyselinu salicylovou.
Má oživující účinky a uvolňuje křeče. Proto se používá při astmatu a onemocněních srdce. Vnitřně se užívá mesíčkový čaj, který účinně bojuje proti střevním a žaludečním obtížím, při zánětech tlustého střeva, močení krve a vodnatelnosti.
Měsíček je bylina pro ženy, protože blahodárně pečuje o ženské orgány a hravě si poradí s různými gynekologickými obtížemi. V tomto přápadě se nejčastěji používají sedavé koupele + pití čaje. Též se používá při infekční žloutence a onemocnění jater.
Zevně se používá na celou řadu obtíží. Dělají se z něj obklady, oplachy, tinktura a nebo mast. Skvěle léčí rány, popáleniny, pohmožděniny, píštěli, omrzliny, záněty žil, plísně, proleženiny a dokonce i hnisavé a rakovinné vředy a nádory (zejména rakovina prsu).

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Máta peprná (Mentha piperita)

Máta peprná (Mentha piperita)