herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Dýně Hokkaido (Cucurbita maxima)

Já jí prostě zbožňuju! Na zahradě jsem jich už několik sklidila, ale sezóna teprve začíná! Vyražte na tržiště a něco dobrého si z ní uvařte nebo upečte! :)
 

Tradičně byla pěstována v Nové Anglii, odkud se rozšířila do celého světa. Varieta Hokkaido pochází z japoského ostrova (odtud také název - Hokkaido), kde se pěstuje na sopečné půdě. Existuje spoustu variet, které se liší tvarem, velikostí, barvou a chutí.

Dýně je jednoletá plazivá rostlina se stonky dlouhými až 10 m. Lodyha a listy jsou chlupaté a dužnaté a nesou vzpřímené žluté květy, které jsou rozděleny na samčí a samičí. Plody jsou kulovitého tvaru. Mají jasně oranžovou barvu a váží od 1 - 4 kg.

Sbíráme především plody od konce léta až do prvních mrazíků. A to po zaschnutí stopky. Pro ozvláštnění našich pokrmů, hlavně dezertů lze využít i květy. Odrůda Hokkaido se nemusí před konzumací loupat. Stačí ji jen rozkrojit, vydlabat semínka, nakrájet na kostičky a upéct. Semínka si můžete schovat na další rok a vysít si na jaře své vlastní osivo, které je uzpůsobené našim podmínkám. Dýně Hokkaido se také skvěle skladuje. Vydrží v temném chladném sklepě i půl roku. Jiné odrůdy lze skladovat i po dobu 1 roku!

Plody obsahují betakaroten, vitamín A, B, C, vlákninu, hořčík, draslík a vápník. Díky těmto látkám účině bojuje proti srdečním chorobám a onemocnění ledvin. Má močopudný a potopudný účinek. Též na sebe dokáže vázat toxiny, které rozkládá a vylučuje z těla pryč. Proto je vhodná k detoxikaci organizmu a při hubnoucích kůrách. Její konzumace se také doporučuje při poruchách funkce žaludku, slinivky břišní a sleziny. Dýňová semínka obsahují velké množství zinku. Mají blahodárný účinek na prostatu, srdce a močový měchýř. Pomáhají také proti střevním parazitům (škrkavky, hlísti, roupy).
 

Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)