herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Právě nám začal podzim a to je skvělý čas na vykopávání kořenů. Kořeny jsou podzemní části rostliny s nejvyšším obsahem léčivých látek. Můžete sbírat kořeny nejrůznějších léčivek - smetánka, arnika nebo právě kostival!

Lidově se mu také říká kostihoj, svalník, mudronice nebo trudovník.
Symhyo = spojovat, phyton = rostlina.

Kostival používali už staří Řekové. Věřili, že šťáva z listů pomáhá při zlomeninách a poraněních tkáně.
Římští léčitelé kořen vařili a vzniklou lepivou hmotou léčili potrhané kusy masa. V době válek se pasta používala i místo sádry, které bylo na bojištích nedostatek. I v mnoha anglických názvech se promítají neobyčejné účinky kostivalu ( boneset - rovnač kostí, knitbone - kostisrost).
V 16. století byl základní rostlinou při léčbě pohmožděnin, zlomenin, zánětů a vředů.
Naši předkové se domnívali, že listy jsou jedlé a proto z nich vyráběli kostivalové víno. Dnešní výzkumy zjistily, že kostival obsahuje toxické látky a proto se nedoporučeje ho užívat v nitřně. V některých zemích je dokonce jeho konzumace zakázaná.

Rostlina dorůstá do výšky až 60 cm. Zašpičatělé listy dlouhé až 15 cm tvoří listovou růžici. Celá rostlina je silně obrvená a drsná.
Víceletý kořen má tmavě hnědou až černou slupku, uvnitř je bělavý nebo nažloutlý. Sahá až do hloubky 30 cm. Někdy bývá až na dva palce silný, velmi sliznatý a na omak mazlavý a mastný. Velmi snadno se láme.
Zvonkovité květy se stáčejí je stonku, kvetou od května do června a podruhé vykvétají od srpna do září. Mají modrou, růžovou nekdy i žlutavou barvu. 

Sbírají se listy před rozkvětem a nebo po odkvětu. Kořeny se vykopávají na podzim. Vybíráme silné, víceleté kousky. 

Čerstvé listy pomáhají především jako obklad při zlomeninách, krevních výronech a zanětech šlach. Též se s úspěchem používají při pohmožděninách a vnějších i vnitřních ranách. .
Horká kaše ze spařených lisů se využívá při ochnutí končetin, které je způsobeno vyvrtnutím, mrtvicí nebo nadměrnou námahou. Také je lze přidat do celkových koupelí při dně, poruchách prokrvení, poškození plotének, bolestech kostí a revmatických bolestech.
Čerstvý kořen můžeme nastrouhat a přiložit přímo na ránu. Nebo ho můžeme nasušit a v případě potřeby rozemlít a rozdělat ve vodě na hustší kaši. Obklady z kaší účinně bojují proti křečovým žílám, revmatickým zduřením svalů, nádorům, bolestem šíje a zánětům okostice. Úlevu přinášejí i po amputacích a dokonce i při příčném ochnutí!

Kořen obsahuje alkaloidy, saponiny, inulin, vitamín B12, alantoin, cholin a tanin. Lasiokarpin a senkirkin mohou za toxicitu rostliny. Při konzumaci způsobují karcinogenitu!Růže šípková (Rosa canina)

Růže šípková (Rosa canina)

Dýně Hokkaido (Cucurbita maxima)