herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)

Je krásný v každé luční kytici. Nejraději se na něj chodím dívat po dešti, kdy je uprostřed hebkého listu dešťová kapka. Samozřejmě v sobě ukrývá plno léčivých účinků, které je dobré znát! :)

Prababičky ho znaly i pod názvy: kloboučky, perlová bylina, žindava, deštníček, plášť Panenky Marie.

Název Alchemilla pochází z arabštiny - Al-kemelih znamená ,,malý achymista". Byl považován za magickou rostlinu. Prý dodával sílu a odvahu a podporoval mysl. V antice byl považován za posvátnou rostlinu. A ve středověku byl používán alchymisty při výrobě lektvarů a elixírů.

Kontryhel vytváří rozložitý trs, ze kterého vyrůstají 5 - 9 laločnaté listy. Lodyha i čepel listu jsou sametově hebké a silně ochlupené. Kvete v dubnu a červnu velmi drobnými, žlutozelenými květy. Jsou uspořádány v husté laty. Kořenová soustava je silně rozvětvená s hlavním kořenem žlutooranžové barvy. Rostlina může dosahovat až výšky 50 cm.
Roste na vlhkých loukách, okrajích lesů a cest, nejčastěji v horských oblastech. V polohách nad 1000 m se vyskytuje kontryhel alpský - ,,stříbrný plášť". Poznáme ho podle stříbrné spodní části listu.
Léčivá je celá rostlina, proto sbíráme listy, květy i kořeny. Listy před rozkvětem, květy v době květu a kořeny vykopáváme na podzim (září - říjen). Sušíme na stinném, vzdušném místě nebo uměle do 40 °C.

Bylina obsahuje hlavně třísloviny, hořčiny, silice, organické kyseliny - kyselina salicylová a vitamín C. Její léčivé účinky ocení především ženy, neboť blahodárně působí na ženské orgány.
Vnitřně užívaný posiluje svalstvo a srdce, upravuje intenzitu i pravidelnost menstruace, chrání močový měchýř, vejcovody a vaječníky.
Též léčí bělotok, neplodnost, nespavost a chudokrevnost. Čaj se doporučuje užívat i po porodu, v době klimakteria a nebo pokud hrozí riziko potratu.
Pomáhá při obtížích s dělohou - záněty, ochabnutí, vyhřeznutí, které lze vyléčit sedací koupelí. Kombinace čaje a obkladů si poradí s pásovým oparem a hnisavými ránami. Výplachy dutiny ústní poslouží jako prevence proti paradentóze.
 


 

Ředkev černá (Raphanus sativus var. niger)

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)