herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Jitrocel je pro mě vzpomínka na dětství. Můj dědeček - lékárník mi vždycky nosil jitrocelový sirup, když jsem byla nemocná. Jeho výroba už je takřka rodinnou tradicí, proto jsem po dědečkovi převzala. ;) Určitě ho vyzkopušejte! Je to jednoduchý, ale velmi účinný lék proti kašli.

Naši předkové ho také nazývali: myší ouško, jazejčky, celník nebo ranocel.

Jitrocel je odedávna používán k léčebným účelům. Řekové a Římani ho používali př léčbě oparů, kožních infekcích a též proti vzteklině.
Indiáni ho znali pod dvěma názvy - ,,Stopa bílého muže", protože rostl v blízkosti bělochů. A druhý název byl ,,Hadí plevel", léčili s ním totiž hadí uštknutí.
V Indii se zase osvědčila semena jitrocele indického k detoxikaci organismu a při obtížích s močovými cestami a zažívacím traktem.
Ve středověku byl také velmi oblíben. V rukopise z 11. století se zachovala anglosaská óda, která opěvuje devět rostlin. Jitrocel je jednou z nich a takto ho zmiňuje: „I ty, jitroceli, matko rostlin, otevřená k východu, mocná v nitru, přes tebe hrkotají vody, přes tebe jezdí ženy, přes tebe jezdí ženiši, nad tebou odfukují býčkové.

Tato statná rostlina se může dožít až 12 let! Kořenový systém je mělký, ale rozvětvený. Kopinaté dlouhé listy jsou uspořádány v listovou růžici, ze které vyrůstají až 50 cm vysoké květní stvoly. Kvete od května do září fialovými oválnými klasy. Ty rozkvétají postupně od spodu až k vršku. Sbíráme listy od května do září vždy před květem. Listy sušíme na stinném místě nebo uměle do teploty do 50 °C. Z čerstvích listů si můžeme vyrobit sirup nebo obklady. 

Jitrocel kopinatý i větší mají stejné použití. Jen větší má méně léčivých látek. Obsahuje vitamín C, hořčiny, fytoncidy, enzymy, třísloviny, slizy a 2 % glykosidu aukubinu.
Nejčastěji se používá při léčbě všech obtíží s dýchacími cestami - silné zahlenění, urputný kašel, plicní astma a dokonce i tuberkulóza plic. Při nachlazení se užívá sirup, který též výborně čistí krev od toxinů.
Čaj v kombinaci s 8 g semínek (na den) skvěle poslouží při onemocněních jater a močových cest. Zevně pomůže při tržných i řezných ranách, bodnutí hmyzem, bércových vředech a dokonce i při zhoubných nádorech. Odřeninám chodidel předejdete, pokud si do boty vložíte jitrocelový list. 

Tip: pokud chcete mít jitrocel i na džínové bundě, mrkněte sem:
http://www.fler.cz/zbozi/dzinovka-unisex-jitrocel-kopinaty-6868919

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)

Zázvor pravý (Zingiber officinale)

Zázvor pravý (Zingiber officinale)