herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Bříza bělokorá (Betula pendula)

Bříza bělokorá (Betula pendula)

Nejen, že je bříza krásný strom, ale také velmi léčivý. Ráda popíjím čaj z břízy. Má velmi jemnou chuť a skvěle se hodí na připravu domácí vlasové vody nebo šampónu. Letos jsem se rozhodla, že vyzkouším březovou mízu, která se používala jako sladidlo.

Lidově názvy: březa, březina, bříza bílá nebo bradavičnatá

Již staří Keltové ji používali k očistným procesům. Je odpradávna symbolem plodnosti a mateřství, proto se využívala při obřadech a svátcích plodnosti. Berkana (germánská runa) znamená mateřství a ochranu. Kolébky pro děti se vyřezávaly z této dřeviny, aby miminko ochraňovaly od nemocí a zlých duchů. 

Tato dřevina dorůstá až do výšky 26 m. Je velmi houževnatá a dobře snáší znečistěné ovzduší, avšak není dlouhověkým stromem. Má velmi jemné, tmavě hnědé větvičky, které převisají a tvoří lehkou vzdušnou korunu.
Mladé jsou poseté pryskyřičnými bradavičkami, starším větvím mizí. Na 2 - 3 cm dlouhých řapících vyrůstají trojúhelníkovité listy. Hladká pevná čepel je na okrajích dvojitě pilovitá. Na jaře jsou nově vyrostlé listy lepkavé.
Květenství je uspořádáné v jehnědy. Samičí poznáme podle chybějícího řapíku. Borka je v mládí hladká a lesklá, ke stáru rozpraskává a objevuje se známá bílo - černá kůra.  
Bříza pochází z Evropy, odsud se dále rozšířila na východ do Asie. Poté byla importována i do Ameriky. Roste v podstatě v každé půdě. Ale nejlépe prospívá na sušším a slunném místě. 

Pro léčebné účely sbíráme listy, nejlépe na jaře ještě před rozvětem. Lze je sbírat po celé vegetační období, ale postupem času ztrácí svou léčivou sílu. Z nich se nejčastěji připravuje čaj, který je úžíván nejčastěji. Též se sbírají jehnědy, ze kterých se vyrábí tinktura nebo březový extrakt. Dříve se používala i kůra, která sloužila jako obklad na bolavé klouby a zanícené rány. V alternativní léčbě se hojně využívají i pupeny, které jsou nejléčivější. Vše sušíme na vzdušném tmavém místě s teplotami do 40 °C.

Obsahuje velmi kvalitní minerální látky jako je železo, chlor, draslík, hořčík, fosfor, síra, křemík, sodík, vápník a příjemně vonící éterické olejíčky. Je zásobárnou silic, saponinů, tříslovin a pryskyřice. Odvar z listů účinně léčí močové a žlučové kaménky. Také jím můžeme přelít vlasy, které podpoříme v růstu a zabráníme vypadávání. Posiluje ledviny a odvodňuje organismus. Obklady poslouží při zanícených ránách, kožních problémech a nebo při revmatismu a dně. Užívala se i březová míza, která povzbuzovala látkovou výměnu, detoxikovala organismus a měla omlazující účinek.Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria)

Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria)

Česnek medvědí (Allium ursinum)

Česnek medvědí (Allium ursinum)