herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Tohle není jen, tak ledajaký bodlák! Je to léčivý bodlák. A jelikož jsou na jaře nejvíce ohroženy játra a žlučník, budou se vám užitečné informace hodit! ;) Já ráda používám semínka do kváskového chleba, a nebo si přidávám ostropestřcový olej do sladkých snídaní. 

Lidově se mu říkalo: bodlák, ostropes a mariánský bodlák

Jeho léčivou sílu využívali již v antice. Díky velkým trnům byl spojován s ukřižováním a trnovou korunou. Odtud je i lidový název "Kristova koruna". Bíle skvrny na listech zase symbolizují mléko Panny Marie. Starořecký lékař Dioskorides používal semeno na léčbu hadího uštknutí. Plinius jeho šťávou léčil žlučník a odvod žluči. Hojně se používal i v 16. století. Zmiňuje se o něm i slavný Mattioli ve svém herbáři. Nejčastěji z nej připravovali tinktury, oleje a likéry, které léčily nejen játra, ale celou dutinu břišní. 

Ostropetřec pochází ze Středomoří. U nás se volně nevyskytuje, ale je možné ho pěstovat na záhonech jako letničku nebo dvouletku. Má rád humózní propustnou půdu a slunné stanoviště.
Dorůstá do výšky až 150 cm, příliš se nevětví a má silný kůlovitý kořen. Listy v přízemní růžici mohou mít až 40 cm na délku. Jsou poseté bílými žlázkami, líc je leský a tmavě zelený. Na okrajích vyrůstají různě velké trny. 
Od června do konce září se objevují nápadné fialovo-růžové úbory. Ve kterých postupně dozrávají malá oválná semínka. 

Semínka sbíráme po odkvětu, když se květy začnou měnit na "chmýří", které je přirostlé k semínku. To odstraníme a semena necháme proschnout.  Uchováváme je celá a před konzumací je rozdrtíme či rozemeleme.
V domácích podmínkách z nich můžeme připravit čaj a nebo je můžeme přidávat do pečených pokrmů. Jako jsou domácí muesli tyčinky nebo kváskový chléb či pečivo.
Je dobré používat v kuchyni i olej, kterým můžeme obohatit salát, smootie nebo ovocnou snídani.   

Tato statná léčivka je nejúčinnějším lékem na poškozená játra. S játry ovšem souvisí i činnost žlučníku. Tyto dva orgány spolu velmi úzce souvisí, proto je vhodný i na jeho léčbu. 
Semena obsahují silymarin, bílkoviny, kyselinu linolovou, nenasycené mastné kyseliny, tyramin a histamin, aminokyseliny, cukry a vitamín E. 
Vyléčením jater vyřešíme spoustu problému jako jsou pigmentové skvrny, ekzémy, lupénku a celkově detoxikujem organizmus. 
Léčí i závažná onemocnění, která jsou způsobená drogovou nebo alkoholovou závislostí. Velmi pomáhá při léčbě rakoviny, žloutenky a nebo při redukci váhy. Nejčastěji se k léčbě používají semena, olej a tinktura. Podrcená semínka 5 minut povaříme ve vodě, necháme zchladnout a popíjíme po douškách 3x denně. 

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria)

Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria)