herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Violka vonná a Violka trojbarevná (Viola odorata a Viola tricolor)

Violka vonná a Violka trojbarevná (Viola odorata a Viola tricolor)

Jakmile úcítím jejich omanou vůni, poletující v teplém větříku, hned zapínám troubu a jdu píct. :D Na dortíkách vypadají prostě božsky a já se na to každý rok těším. Věřte, že pokud s nimi něco ozdobíte, všichni omdlí krásou a Vy budete za fajnšmekra!

Lidové názvy: violka vonná - posel jara, bylina božcová, psotníková a fialka jarní.
                        violka trojbarevná - violka rolní, trojbarevná, kvítek boha lásky nebo bylina Nejsvětější trojice.

Fialky znali již před 2000 lety a je spojována s mnohými legendami. Ve starověkém Řecku byla květinou bohyně Afrodity a symbolem Athén. Francouzi si jí už po staletí přidávají do svých parfémů a květinových vod.
V 19. století byla velmi oblíbenou řezanou rostlinou v Anglii. Na venkově je na podzim přesazovali do pařenišť, aby je mohly pěstovat i přes zimu.
Z květů upletený věneček prý tiší bolesti hlavy a pomáhal při nespavosti a návalech vzteku. Z fialek, jabloňových květů, levandule a řebříčku se připravoval nápoj lásky.
V křesťanství symbolizovaly čistotu a nevinnost a tři barvy, které jsou u violky trojbarevné, představovaly svatou trojici (odtud název bylina Nejsvětější trojice).

Objevuje se nejčastěji v příkopech, podél potoků, cest a plotů. Díky oddenkům vytváří rozsáhlé  koberce, přízemních růžic, které se neustále rozrůstají.
Listy jsou drobné, okrouhle vejčité až srdčité. Kvete v březnu až dubnu fialovými, růžovými, někdy bílými květy.
Trojbarevná má květy růžovo-fialovo-žluté. Je vyššího vzrůstu a má oválné, pilovité listy. U nás nalezneme spíše violku vonnou. Fialková vůně se sušením ztrácí, proto se používají hlavně v sirovém stavu. Čerstvé květy se nakládají do lihu nebo oleje. 

Violka vonná obsahuje saponiny, slizy, kyselinu salicylovou, vonnou silici, vosky a malé množství alkaloidu violinu. Na ten pozor! Při nadměrné konzumaci může vyvolat nevolnost!
Čerstvé listy jsou plné železa, organických kyselin a saponinů. Violka trojbarevná navíc obsahuje vápník, violamin, a hořčík. K léčení se používají zevně i vnitřně.
Zevně jako obklady na špatně se hojící rány. Vnitřně bylina odhleňuje, podporuje čištění krve a pleti, pomáhá při opruzeninách, ekzémech, akné a lišejích.
Má močopudný, protirevmatický účinek a tiší bolest. V Kuchyni se používají květy i listy k ozdobě moučníků, sladkých jídel, také se přidávají do salátů. Ze samotných květů můžeme připravit vynikají sirup.
Díky příznivým účinkům na pleť se používají i v kosmetice. Uplatní se v čistícím toniku, zklidňujícím mléku, masážním olejíčkum, mastičkách a v parfémech.    
 

Česnek medvědí (Allium ursinum)

Česnek medvědí (Allium ursinum)

Kopřiva žahavka a Kopřiva dvoudomá (Urtica urens a Urtica dioica)

Kopřiva žahavka a Kopřiva dvoudomá (Urtica urens a Urtica dioica)