herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Česnek medvědí (Allium ursinum)

Česnek medvědí (Allium ursinum)

Zachvilku nám začnou vyrážet mědvědí česneky, které k jarní očistě taky patří. Ale pozor! Jejich doba je velmi krátká, tak je nepromeškejte! Ta, výrazná česneková vůně je v jídlech nenahraditelná. Nejraději ho mám na avokádovou pomazánku, do polévky nebo z něj připravuji lahodné pesto. ;)

Lidově se mu též říkalo: cikánský česnek, čarodějná cibule, vlčí nebo psí cibulka.

Medvědí česnek pochází z Asie. Odtud se rozšířil do celé Evropy. Znali ho již staří Slované, Keltové a Germáni. Věřili, že jeho štiplavá chuť a silné aroma jim dodá sílu a odvahu. Proto mu začali říkat medvědí. Dokonce ho prý odedávna okusují i medvědi na očistu krve a podporu látkové výměny. 

Roste na vlhkých loukách, humózních půdách, okolo potoků, ale nejvíce pod listnatými stromy. Jako tzv. podrostovka vyrůstá v době, kdy ještě nejsou olistěny stromy, protože je na místě dostatek slunce. Rostlina je tvořena cibulí, ze které vyrůstají velké kopinaté listy. Bílé drobné květy nese až 30 cm vysoký stvol. Jsou uspořádané v okolíku a objevují se od května do června. Listy svým vzhledem připomínají jedovatou konvalinku, ale díky česnekovému aroma k záměně nedochází. Vyrůstají z půdy od dubna do května, někdy již od února. Po odkvětu se "zatáhne" cibule a nadzemní část uschne. 

Sbíráme nejčastěji listy (duben - květen), které používáme podobně jako pažitku nebo petrželku. Nesušíme je, protože sušením ztrácí léčivé látky. Čerstvé je sypeme na polévky, omáčky a pomazánky. Můžeme je naložit do oleje, zamrazit nebo z nich připravit jednoduché pesto. K léčebným účelům se nejčastěji používá česneková esence, tinktura, čerstvá šťáva z listů nebo víno. Též můžeme vykopávat na podzim cibulky.

Obsahuje vysoký podíl silice - allicin, sirných látek a čpavku. Je zásobárnou vitamínu C, železa,  minerálních látek, hořčin a fytoncidů. Tyto látky blahodárně působí na zažívání a střevní mikroflóru. Zbavuje tělo toxinů, čistí krev, odhleňuje, snižuje krevní tlak, rozšiřuje cévy a podporuje činnost srdce. Léčí obtíže se slinivkou, ledvinami a močovým měchýřem. Působí silně antibioticky, protirakovinně a antibakteriálně. Ničí plísně, podporuje hojení ran a předchází vzniku oparů. A v neposlední řadě povzbuzuje náš organismus a zahřívá ho.

Tip: mrkněte na www.fler.cz/herbariumcz, najdete tam nějaké kousky s medvědím česnekem! ;)

Bříza bělokorá (Betula pendula)

Bříza bělokorá (Betula pendula)

Violka vonná a Violka trojbarevná (Viola odorata a Viola tricolor)

Violka vonná a Violka trojbarevná (Viola odorata a Viola tricolor)