herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

Většina lidí se jí snaží zbavit a vůbec neví, co to je za poklad! Když jí vidím, tak jásám, protože je jednou z nejchutnějších divokých rostlin. Její jemná mrkvová chuť v kombinaci s brambory a vajíčkem vás dostane! :)

Lidové názvy: kerhátek, podágrová bylina nebo kerhák

Aegopodius je odvozeno od řeckého slova aigos - koza a z apodos - noha. Tvar listu totiž připomíná kozí kopýtko. Byla pěstována v klášterních zahradách. Mniši jí používali na léčení dny, proto název podagraria - podagra je starý název pro dnu.

Bylina může dorůstat až do výšky 100 cm. Díky podzemním oddenkům vytváří souvislý porost, který se velmi obtížně hubí. Duté hranaté lodyhy nesou 3četné podlouhle pilovité listy. Na konci května se objevují velké složené okolíky. Jsou složeny s bílých oboupohlavních květů. Bršlici se daří prakticky všude - od rumišť, přes okraje potoků až po zahrady. Nachází se v celé ČR, dále od Velké Británie až po Ural, odtud byla rozšířena i do Severní Ameriky.

Nejčastěji se používají mladé lístky, které sbíráme od března do května, než začne rostlina kvést. Z listů lze připravit salát nebo výborný čaj. Hodí se do polévky nebo je můžeme upravovat podobně jako špenát. Používaly se také jako obklad na bolavé klouby. Sušením ztrácí svou léčivou sílu, proto je používáme spíše čerstvé. Květy se hodí jako ozdoba sladkých jídel a moučníků.

Obsah léčivých látek není moc prozkoumán. Uvádí se, že obsahuje třísloviny, hořčiny, organické kyseliny, silice, tanin, oleje a vitamín C. Působí silně močopudně, podporuje látkovou výměnu, čistí tělo od solí kyseliny močové a chloridu. Čerstvě posekané listy hojí otevřené rány. Čaj je doporučován užívat při dně, revmatismu a při problémech s močovými kaménky. Velmi dobře odkyseluje organismus a celkově povzbuzuje organismus, proto se osvědčil při jarní očistě nebo hubnutí.

Popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea)

Popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea)

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)