herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Čechřice vonná (Myrrhis odorata)

Čechřice vonná (Myrrhis odorata)

Čechřici mám moc ráda. Uplatní se celá rostlina. Do salátů používám čerstvé mladé listy. Kořen zase přidávám, když vařím brambory a je to vynikající. Semínka a květy jsem zatím nezkoušela, ale mohlo by to být dobré ozvláštnění sladkého jídla a nebo nějakého moučníčku! ;)

Pěstovaná je už od středověku. Lidé ji konzumovali a upravovali jako kořenovou zeleninu. Též ji přidávali dobytku do krmené, aby zvýšili produkci mléka.
V lidovém léčitelství byla účinným lékem proti nadýmání, při zahlenění a kašli. Starším lidem byl doporučován výluh z oddenků, který posilovat organismus.
Listy se používaly jako koření do polévek, kaší a díky sladké anýzové chuti i do sladkých jídel.

Tato vytrvalá bylina dosahuje výšky až 100 cm vysoká. Listy zpočátku tvoří listovou růžici, ale postupně se objevují i na přímé, rýhované, duté lodyze. Od spodní části k vršku stonku se postupně zmenšují. Jsou nepravidelně zubaté, 3 - 4 zpeřené, hojně žilkaté, až 50 cm velké.
Čechřice kvete od května do června, kdy se nad listy objevují nápadné, velké, bílé okolíky. Každý okolík je tvořen 6 - 13 okolíčky.
Plodem jsou 2 cm nažky, které jsou zprvu zelené a poté mění barvu na tmavě hnědou až černou. Celá rostlina je jemně ochlupená.
Původní domovinou této rostliny jsou hory na jihu Evropy. Odtud se pěstováním rozšířila do celé Evropy až na Kavkaz. U nás se pěstovala nejvíce v pohraničí a na severu Čech. Dodnes je její výskyt zejména v těchto oblastech. Ve zbytku republiky jen velmi málo.

Sbírají se listy, květy, kořeny i nezralá semínka. Díky sladké chuti je velmi vhodná jako sladidlo pro diabetiky.
Listy i květy můžeme použít do polévek, salátů a pomazánek. Samotné květy budou krásnou ozdobou moučníků, sladkých jídel a bylinkových limonád.
Kořeny zase můžeme kombinovat s ostatní zeleninou a vařit či používat sirové. K léčebným účelů se hodí celá rostlina.
Léčivka obsahuje třísloviny, vonné silice, pryskyřice, organické kyseliny. Podporuje trávení a chuť k jídlu, posiluje obranyschopnost organismu, čistí krev, zmírňuje kašel a bolesti žaludku.

Hluchavka (Lamium)

Hluchavka (Lamium)

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis)

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis)