herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Reveň vlnitá (Rheum rhabarbarum)

Tak tuhle méně známou zeleninu mám fakt ráda. Skvěle si rozumí s čokoladou nebo sladkým ovocem, třeba s banánem. Taky dělám rebarborové pyré ke kosmatici. Takže už netrpělivě vyhlížím až mi začne kvést bez černý. Pokud vás tahle kombinace překvapila nebo snad přímo vyděsila, tak jí určitě vyzkoušejte... ;) Úplně vás dostane! 

Lidově: rebarbora

Pochází ze severozápadní Číny, Mongolska a jihovýchodní Sibiře. U nás se nejvíce pěstovala před druhou světovou válkou. Dnes se její pěstování omezilo pouze na rodinné zahrady.  
Reveň vlnitá je nejčastěji pěstovaným druhem, ale po světě se jich vyskytuje přibližně 60 druhů. K léčebným účelům se používala odpradávna. Jen se dnes přesně neví, která z nich je oním léčivým druhem.  Jisté je, že nejcennější částí byly kořeny. 

Statná vytrvalá zelenina může dosahovat výšky 50 - 150 cm. Řapíky jsou zelené nebo karmínové barvy. Z rubu vroubkované, na líci hladké. 
Listová čepel je srdčitého, vejčitého nebo trojúhelníkového tvaru.  Na okrajích velmi často zvlněná s výraznou žilnatinou. 
Kvete v červnu a červenci bohatými bíložlutými nebo bílozelenými latami, které mohou mít v průměru až 40 cm. Plodem této rostliny je křídlatá nažka. Vyžaduje hlinité, hluboké půdy s dostatečnou zálivkou. 
Sklízí se pouze řapíky od dubna do června. Díky vysokému obsahu vody je nelze skladovat dlouhodobě, proto je nejlepší je hned po utrhnutí tepelně zpracovat. Rebarboru nikdy nekonzumujeme syrovou, díky obsahu kyseliny šťavelové. Lze z ní připravit kompot, pyré, marmeládu a nebo jí přidat do oblíbeného moučníku. Dokonce se prý používá při výrobě vína. 

Listy obsahují vyšší podíl kyseliny šťavelové, proto jsou nevhodné ke konzumaci. Řapíky jsou bohaté na kyselina listovou a pantotenovou, hořčík, mangan, vápník, draslík a vitamín B3, který snižuje hladinu cukru v krvi, zvyšuje obranyschopnost organismu a povzbuzuje. 
Má blahodárné účinky na pleť a vlasy, detoxikuje organismus, odvodňuje a účinně bojuje proti osteoporóze. Vyhýbat by se jí měli ti, kteří trpí na ledvinová onemocnění, protože může podporovat tvorbu ledvinových kaménků nebo písku. 
 

Česnáček lékařský (Allaria petiolata)

Česnáček lékařský (Allaria petiolata)

Hluchavka (Lamium)

Hluchavka (Lamium)