herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Hluchavka (Lamium)

Hluchavka (Lamium)

Venku už je jaro, jak má být. ;) Třešně už odkvétají, ale jabloně a hrušky teprve začínají. Do toho krásně svítí sluníčko. Trávníky už taky kvetou o stošest, tak proč z nich něco neochutnat?! Hluchavky používám jako léčivo. Hluchavkový čaj si určitě zamilujete. Má lahodnou medovou chuť a blahodárné účinky. Květy jsou krásné i na ozdobu dezertů. No, představte si tu krásnou kombinaci bílé, žluté a růžové na jednom místě! Nebála bych se je přidat, ani do bylinkové vody.

Lidové názvy: medulka, hluchavinka, cumláň, medůvka, mrtvá kopřiva, jasnota, pitulník (hluchavka žlutá)

Hluchavky sloužily jako léčivo už od dob antiky. Plinius a Dioscoridés je předepisovali na horečku, průjem a zastavení vnitřního i povrchového krvácení. Též se osvědčily jako lék na revmatismus. Obklady léčily otoky, kousnutí či nehojící rány. Velmi často vyráběli hluchavkové víno na změkčení sleziny. Prý potlačovalo melancholii. Své místo našla i v kosmetice. Odvar z bílé a žluté hluchavky je žluté barvy, proto sloužil jako "barva" na vlasy.

Tato oddenkovitá bylina se velmi podobá kopřivě. Listy jsou však měkčí a oblejší. Při utrhnutí sladce voní a nelze se o ně popálit. Protože její chloupky jsou velmi jemné. Dorůstá výšky 20 - 30 cm. Čtyřhranné lodyhy nesou pyskaté bílé, žluté nebo nachové květy. Patří mezi medonosné rostliny. Kvete od května do září.
Hluchavku bílou a nachovou můžete najít prakticky na každé zahradě, louce, podél cest, v rumištích a remízkách. Narozdíl od žluté, která vyhledává spíše stinná místa. Nejčastěji se nachází v úbočích a proláklinách lužních lesů. Sbírají se jednotlivé květy, které se poté suší na stinném místě. Nejlépe rozložené v jedné vrstvě.

Všechny tři druhy mají podobné účinky i stejný obsah látek. Květy obsahují slizy, třísloviny, silice, flavonoidové glykosidy, saponiny, cholin, tyramin, histamin a metylamin. Nať je sice méně účinná, ale navíc obsahuje stopové prvky a minerály.
Působí močopudně, čistí krev, zabraňují krvácení a otokům. Je výborným pomocníkem při průjmových onemocněních, vyrážkách a vředech. Velmi dobře odstraňuje poruchy trávení. Též uklidňuje nervy, proto se přidává do čajů proti nespavosti.
Hluchavka žlutá se používá zejména při chorobách sleziny, močových cest a ledvin.
Pomáhá dokonce i při napojení na umělou ledvinu. Nejúčinnější je směs se svízelem a zlatobýlem. Hluchavka nachová je podle některých zdrojů ještě účinnější, ale k léčbě se používá nejméně. Užívají se ve formě čaje, obkladu nebo sedací koupele.
 

Tip: Pokud je hluchavka Vaším "favoritem" mezi bylinami, tak mrkněte na sem: fler.cz/herbariumCZ! ;)

 Lamium Album

Lamium Album

 Galeobdolon luteum

Galeobdolon luteum

 Lamium purpureum

Lamium purpureum

Reveň vlnitá (Rheum rhabarbarum)

Čechřice vonná (Myrrhis odorata)

Čechřice vonná (Myrrhis odorata)