herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Meduňka je základ každé bylinkové zahrady. Byla mezi prvními bylinami, které jsme začaly pěstovat. Její pěstování zvládne opravdu každý! ;)
Meduňkový čaj mi velmi pomohl při bolestech žaludku. Samozřejmě je skvělá jako ozdoba na dezerty, ráda jí přidávám do vody s citronem a sirup je vás v létě pěkně osvěží.
Taky je super jako přeliv na vlasy, protože pěčuje o podrážděnou a citlivou pokožku a zatočí i s lupy. Letos jsem se rozhodla jí zkusit fermentovat a vytvořit si vlastní čajovou směs.    

Lidové názvy: apiastrum, lemonka, medunice, marule, citronelka, doušník a matečník

Meduňka se odjakživa pěstovala na každé zahrádce. Nejen pro její léčebné účinky, ale i proto, že je rostlinou medonosnou. Do střední Evropy přišla ve středověku s karmelitánskými mnichy. V 16. století se stala součástí i Mattioliho herbáře. 

U nás se divoce nevyskytuje, je pěstována na zahradách. Pochází z východní části Středomoří, kde je hojně rozšířena ve volné přírodě.
Má ráda chráněné, polostinné až stinné stanoviště. Na půdu nemá vysoké nároky. Stačí běžná zahradní zem.
Má čtyřhrannou rovětvenou lodyhu, 30 - 45 cm vysokou, která nese drsné listy, vejčitého tvaru s pilovitý okrajem. Kvete od června do srpna.

Listy sbíráme 3x za rok - v červnu, na začátku srpna a koncem září. Sušíme ji na místě, kde dobře proudí vzduch a nesvítí slunce. Pokud vám listy zčernají, vůbec nic se neděje. Listy můžeme využít v čerstvém i sušeném stavu. Lze ji nakládat do oleje či alkoholu. Její uplatnění je velmi široké. Přes léčení, kosmetiku až po kuchyni. 

Tato vytrvalá bylina obsahuje třísloviny, polyfenolové kyseliny a silice (citronelal, citral, linalol). Menší množství hořčin, slizů, enzymů a flavonoidů. 
Díky obsahu těchto látek blahodárně pečuje o žaludek, působí antibakteriálně a sedativně. Pomáhá při obtížích se srdcem a žlučovody. Tiší  bolestivou menstruací a zmírňuje následky klimakteria.
Velmi se osvědčila jako přostředek proti nespavosti a depresím. V takových případech se používá kombinace sedací koupele a pití čaje.      

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Polníček kozlíček (Valerianella locusta)

Polníček kozlíček (Valerianella locusta)