herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Třezalkový olej byl první, který jsem začala vyrábět. Tahle zázračná tekutina se mi osvědčila na spoustu neduhů. Hlavně v létě se skvěle hodí na popáleniny od sluníčka.
Dobře s ním vyléčíte i suché vyrážky a exzémy. Ráda ho používám místo tělového mléka a odličovače.
Doporučuji i třezalkový čaj, který zaručeně spraví pocuchané nervy a zatočí s nervozitou. A v neposlední řadě je to prostě krásná rostlina, jak venku na louce, tak doma ve váze! :)

Lidově: svatojánské koření, krev sv. Jana, lubovník, čarovník a děravec

Již antičtí léčitelé si ji velmi považovali. Paracelsus o ní říkával, že Bůh do tohoto  býlí vložil velké tajemství. 
Tmavé tečky na listech a květech byly přirovnávány ke krůpějím krve Jana Křtitele. Proto se třezalka sbírá za Svatojánské noci, která je plná magické síly. Dívky v tuto noc splétaly z třezalky věnečky a házely je do vody. Větvičky se házely do ohňů.
V Rakousku je tradicí, že se pár květů vloží do dvou chlebů a dájí se dobytku. Aby ochraňovala zvířata před chorobami. 

Tato vytrvalá bylina může dosahovat výšky až 60 cm. Má velmi silné, rozvětvené lodyhy, které postupem času dřevnatí. Nesou velké rozvolněné okolíky zlato-žlutých květů. Nejvíce se rozvinou za slunného a teplého počasí. Lístky jsou velmi drobné a k lodyhám přisedají. Kořenový systém j velmi rozvětvený a bohatý.
Pokud se na rostlinu podíváte proti sluníčku, spatříte olejové žlázky (tmavé tečky), které při sklizni uvolňují barvivo. Roste všude až do výšky 2000 m. n. m. Nalezneme jí na sušších loukách, náspech, mezích, kopcích, na okrajích cest a lesů. 

Sbírá se celá nať za slunného a suchého počasí. Trhaná v den sv. Jana (24. 6.) má největší obsah barviva a léčivý látek. Olej, připravený v tento den, má karmínově červenou barvu. K léčbě se používá tinktura, bylinná esence, sedavé koupele. Velmi známý je i třezalkový čaj

Bylina obsahuje třísloviny, glykosidy - hyperosid, barvivo - hypericin,  silice, pryskyřice, organické kyseliny, provitamín A, vitamín C, rutin a kvercetin.
Třezalkovým čajem vyléčíme všechny nervové obtíže, jako je hysterie, deprese nebo nervozita. Též pomáhá při poranění nervů, namožení svalů, průjmech a při zánětu trojklanného nervu. Svatojánský olej je skvělý lék na popáleniny, spáleniny, rozpraskanou kůži, otevřené rány, čerstvá poranění, výrony, revma, bolesti zad a ústřel. Květ naložený v lněném oleji tiší bolesti bříška u kojenců.
Třezalkový olej nepoužíváme místo opalovacího krému. Reaguje se slunečními paprsky a může způsobit alergickou reakci! Tinkturu můžeme použít, jak zevně, tak vnitřně. Nejčastěji se předepisuje na nervová onemocnění, neurózy, náměsíčnost a poruchy spánku a deprese. 

Tip: třezalkovým olejem můžete potírat i čerstvé tetování. Bude se rychleji hojit a udrží barvu. :)

Zlatobýl obecný - celík zlatobýl (Solidago Virgaurea)

Zlatobýl obecný - celík zlatobýl (Solidago Virgaurea)

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Řebříček obecný (Achillea millefolium)