herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Tuhle bylinu by měly mít doma všechny ženy. Byla jednou z prvních, kterou jsem začala sbírat a sušít. Mladé lístky se dají použít i v kuchyni, ale hlavně se s ním léčí spousta nemocí. Víkendová mise je jasná...! Natrhat pořádnou otep, aby byla dostatečná zásoba na zimu! :D

Lidově: husí jazejček, stolístek, kočičí chvost, achillova bylina

Pojmenován je podle slavného Achilla, který s ním údajně léčil zranění z válek. Také byl nazývan tisícilistou vojenskou bylinou, protože pomáhal zastavovat krvácení. Ve středověku sloužil jako lék na oční problémy, ženská onemocnění, koliku, vnitřní zranění a bolesti zubů. Dalším známým názvem bylo všeléčivá bylina. Patří k nejstarším léčivým bylinám.

Řebříček roste na mezích, podél cest, na suchých loukách, kopcích a na okrajích lesů. Roste v Evropě, Asii a Severní Americe. U nás je velmi hojně rozšířen po celém území.
Dorůstá výšky až 80 cm. Vytváří bohaté rozvětvené trsy. Plazivý oddenek nese vzpřímené, drsné lodyhy, které v dolní čísti dřevnatí.
Na koncích vykvétají bílé okolíky. V průměru mohou mít 5 – 10 cm a jsou složeny z jednotlivých úborů. Jednolivé kvíty jsou trubkovitého tvaru se žlutým středem. Kvete od června až do září. Přisedlé střídavé listy mají peřenosečný, hřebenovitě pilovitý tvar.
Sbíráme celou rostlinu za suchého, slunného počasí.  

Bylinka obsahuje hlavně éterický olej s azulénem (nejvyšší obsah je při slunném počasí), hořčiny, alkaloidy, flavonoidy, třísloviny.
Zevně je skvělým prostředkem na krvácející rány, akné, vyrážky a potížemi s nervy na rukou a nohou. Velmi účinně léčí rakovinu kosti. 
Vnitřní užití je ještě rozsáhlejší. Blahodárně působí na všechny šťávy v těle. Čistí krev, podněcuje trávicí šťávy, pomáhá vylučovat žluč z těla, zastavuje plicní krvácení a zvyšuje aktivitu střevních žláz.
Dále pečuje o naše srdce, cévy, ledviny a játra. V kombinaci s puškvorcovým kořenem bojuje proti rakovině plic. Podporuje trávení a pravidelné vylučování stolice.
Odstraňuje nechutenství, žaludeční křeče a nadýmání. Čaj působí i proti závratím, nevolnostem a migrénám.
Také je bylinou ženských orgánů. Má na ně ve všech ohledech pozitivní vliv. Při závažnějších onemocněních se používá kombinace koupelí a čajové kúry. Je užíván v mnoha formách - čaj, tinktura, mast, esence, polštářek nebo šťáva.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)