herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Zlatobýl obecný - celík zlatobýl (Solidago Virgaurea)

Zlatobýl obecný - celík zlatobýl (Solidago Virgaurea)

Léta jsem si myslela, že zlatobýl znám. Ale až minulý rok jsem zjistila, že u nás je nejrozšířenější zlatobýl kanadský. Je sice taky léčivý, ale zdaleka né tolik jako ten pravý. Na ledviny je to učiněný zázrak. Vždycky, když prochladnu, tak si ho preventivně uvařím a popíjím ho pár dní. ;)

Lidově: celník, zlatý prut a hadí traňk

Naši předci věřili, že anděl léčivých bylin stojí vždy hned vedle zlatobýlu. Prý samotný pohled na porost zatobýlu léčí naše pocuchané nervy. Je to doslova jako by naší duši pohladila něčí ruka. 

Trsy dorůstají až do výšky 80 cm. Na vrcholku vzpřímené lodyhy, vyrůstá hrozen zlatožlutých úborů.
Rostlina je částečně ochlupená. Listy střídavě přisedají. Mají elipsovitý tvar a jejeich okraj je pilovitý. Kvete od cervence do října. 
Pravý zlatobýl byl dříve hojně rozšířen. Dnes ho skoro vytlačil zlatobýl kanadský. Nejčastěji roste v horských oblastech, na lesních mýtinách, mokrých loukách, stráních a na okrajích lesů.  

Sbírá se kvetoucí nať v čevenci až říjnu za slunného počasí. Sušíme do 40° C nebo na stinném místě a dostatkem vzduchu. K léčbě se používá čaj, tinktura i sedací koupel.

Celík obsahuje třísloviny, silice, hořčiny, saponiny, flavonoidy (rutin), kyselinu nikotinovou, barvivo, slizy a látku leiocarposit, který zajišťuje silné protizánětlivé účinky. Ten ostatním druhům chybí, proto nejsou tak účinné.
Byl odnepaměti skvělým  prostředkem při obtížích s ledvinami. Spolu se svízelem a hluchavkou se používal při napojení na umělou ledvinu.
Též se osvědčil jako lék na střevní krvácení a různá onemocnění střev. Blahodárně působí i na močové cesty a prostatu. Úplatnit se dá i v léčbě zánětů dutiny ústní a na aknózní pleť. Velmi dobře uklidňuje nervy a pomáhá zvládat nervozitu.

 Zlatobýl obecný

Zlatobýl obecný

 Zlatobýl kanadský

Zlatobýl kanadský

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)