herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Lopuch větší (Arctium lappa)

Lopuch větší (Arctium lappa)

"Maminka mě utřela lopuchem! Byla na něm beruška!" Tak zná asi většina z vás lopuch. Ale víte, že je to i léčivka? Píši o něm právě v tuhle dobu, protože se sbírají hlavně kořeny a kdy jindy je sbírat, než právě teď na podzim? :)

Lopuchu se také říkalo: makabule, ježky, bodlák, babí hněv, kudlačka a nebo čumbrk.

Tato dvouletá hvězdnicovitá rostlina je jednou z nejmohutnějších rostlin naší fauny. Roste u plotů, v příkopech, na pustých místech a rumištích.
Má jeden kůlový kořen. Silný asi jako prst. Na povrchu černohnědé barvy, uvnitř čistě bílý, proniká velmi hluboko do půdy. Prvním rokem vyrůstá listová růžice.
V druhém roce dorůstá do výšky až 90 cm, má velmi silnou, rozvětvenou lodyhu s velkými, srdčitými, střídavými listy. Nachové veliké květy tvoří kulovitý úbor se zeleným zákrovem. Kvete v červnu. Sbíráme hlavně kořeny na jaře nebo na podzim, které důkladně usušíme a rozemeleme na prášek.


Rostlina obsahuje silice, slizy, třísloviny, organické kyseliny, minerální látky, glykosidy, fytoncidy a velké množství inulinu. Lopuch je velmi málo prozkoumanou rostlinou. Vnitřně působí močopudně, laxativně, čistí krev, rozpouští písek a žlučové kaménky, Čaj z mladých jarních lístků zahání jarní únavu. 
Zevně se nejčastěji používá omyvání zahřátým výluhem nebo esence. Ty pomáhají při nejrůznějších kožních problémech a vyrážkách. Pomáhají při akné, mastné pleti, svědění, plísni nehtů i kůže. Blahodárné též působí i na vlasy a pokožku hlavy. Zatočí s lupy, mastnými vlasy, podporuje růst a houstnutí vlasů. Obklady z čerstvých listů tiší bolest, hojí otoky a modřiny.

Ps: moderní průzkumy zjistili, že velmi dobře působí na "cukrovkáře". A dokonce prý ničí i některé bakterie a houby.

Trnka obecná  (Prunus spinosa)

Trnka obecná (Prunus spinosa)

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)