herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Svízel syřišťový (Galium verum)

Svízel syřišťový (Galium verum)

Nejznámější svízel, který všichni dobře známe, je svízel přítula. Má, ale ještě další bratry - povázku a právě syřišťového.
Všechny druhy jsou léčivé a u nás rostou všechny druhy pěkně pohormadě. :) Ale nejradši mám syřišťový. Má krásné drobounké, jemné květy plné žlutého pylu. A ta vůně a chuť! Taková pylovo-medová kytka je do čaj úplná lahoda!
Letos mě dost potrápily problémy s močovými cestami a svízel také mezi léčivkami, který jsem popíjela.  

Lidově: syřidlo, květ sv. Jana, syřišťová bylina a sláma panny Marie

Jak už název napovídá, svízel se používal jako syřidlo pro domácí výrobu sýrů. Také se tradičně popíjel na jaře při očistných kůrách, protože pročišťoval krev a pomáhal při jarní únavě. Pražená semínka sloužila jako náhraška kávy. 

Vzpřímená bylina dosahuje výšky až 60 cm. Čtverhranná lodyha nese úzké až jehlicovité lístky rostoucí v přeslenech po osmi až dvanácti.
Velmi bujně kvete. Květy jsou žluté barvy, uspořádané jsou do hustých latách. Silně voní po medu a jsou plné pylu. Kvete od června do srpna. Plodem je dvounažka.
Tato léčivka nejčastěji roste ve vyšších polohách. Objevuje se na suchých loukách, podél plotů, světlých lesích, svazích někdy i na vyslých bažinách.

Svízel obsahuje glykosidy - galiosin, asperulosid, rubiadinglykosid, pryskyřici, třísloviny, saponiny, enzym - parachymosin a minerály. 
Sbírá se celá kvetoucí rostlina. Čaj čistí ledviny, slinivku, játra a slezinu od toxinů.
Popíjet by se měl i při poruchách soustavy lymfatických žláz, hysterii, epilepsii a nervových onemocněních. Zbraňuje zadržování moči, tvorbě písku a kaménků.
Spolu s celíkem a hluchavkou je nesmírně léčivý i při závažných onemocnění ledvin, močových cest a jater.
Kloktání je také velmi účinné. Nejčastěji se používá při onemocněních štítné zlázy, zánětech v krku, obrně hlasivek a rakovinách jazyka a jícnu.
Jeho blahodárné účinky můžeme využít i při zevních potížích. Jako je akné, různé kožní vyrážky, pigmentové skvrny nebo krupička v obličeji. Obklady a kašovitými zábaly se léčí rány a poranění páteře. 

Tip: svízel je také úžasným prostředkem na povadlou pleť a obličejové skvrny. Zkuste si výluhem omývat obličej... :) Já letos zkusím vyrobit mastičku a pěkně jí otestuji!     

Prvosenka jarní (Primula officinalis)

Prvosenka jarní (Primula officinalis)

Trnka obecná  (Prunus spinosa)

Trnka obecná (Prunus spinosa)