herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Prvosenka jarní (Primula officinalis)

Prvosenka jarní (Primula officinalis)

Prvosenku jsem letos sbírala poprvé. Vše jsem si důkladně prostudovala, protože většina druhů je silně ohrožena a nesmí se sbírat. Druh jarní a druh vyšší jsou v kategorii vyžadující pozornost. Proto se musí sbírat velmi opatrně. Více méně bych to spíš nedoporučovala, pokud nejste zkušení.
Na místě, kde jsem ji sbírala nebylo ještě před pár lety téměř nic. Když jsme tam přišla letos, byla jsem v úplném úžasu, kolik se toho za pár let vysemenilo. Ten pohled byl úžasný! A ta vůně, která se nesla celým místem!
Je to zkrátka posvátné místo, které si zaslouží velikou úctu a obdiv. A to je třeba mít na paměti i při samotném sběru. Ať už se jedná o prvosenku nebo třeba hluchavku. Je to jedno. Pořád je to živá rostlinka, kterou nemůžeme bezhlavě trhat.
Vždy musíme poděkovat za to, že si jí můžeme utrhnout. Musíme si uvědomit, že z rostliny kterou jsme utrhly, se nevytvoří semínka a nebude se tedy moci rozmnožit. Proto trháme jen malou část z daného místa.
Pokud chcete větší množství, trhejte na více místech. Stále si musíme připomínat, že rostliny jsou dar a musí se sbírat, zpracovávat a používat s rozvahou a respektem! 

Lidově: housátka, nebeklíč, mrtvičná rostlina, bloudí a kropáček

Byla odjakživa symbolem jara, Velikonoc a vzkříšení. Vily se z ní věnečky a zdobily se s ní májky, proto se jí také říkávalo klíče Panny Marie. V severské mytoligii byla zasvěcena bohyni lásky - Freye.
Ve středověku byla prvosenka pěstována v klášterních zahrádkách, kde ji dále zpracovávali. V té době jsme se mohli setkat s prvosenkovým vínem, medovinou či octem. 
Také se používaly mladé listy do salátů a polévek. Jedly se i samotné květy, které se namáčely do cukru. 

Celá bylina je velmi silně ochlupena. Z vytrvalého oddenku vyrůstají řapíkaté svěže zelené listy, vejčitého tvaru s výraznou žilnatinou. Přízemní listová růžice nese až 60 cm dlouhé stonky, na kterých vykvétá vrcholový jednostranný okolík žlutých květů. Kvete od dubna do května a po odkvětu se tvoří malé tobolky plné semínek. 
Primulka jarní roste převážně ve vyšších polohách, avšak díky chemickým postřikům jí většina vymizela.
Když objevíte nějaké petrklíčové místo, můžete si být jistí, že je na tom místě naprosto čistá půda. Oblíbená stanoviště jsou světlé lužní lesy, louky, kraje lesů a potoků.

Nejléčivější částí jsou kořeny, ale používají se i květy a listy. Rostlina obsahuje vysoké množství saponinů, flavonoidů, silic, vitamínu C, karotenu, glykosidů - primverin, primulaverin a kyselinu primulovou.
Díky těmto léčivým látkám můžeme účinně čistit krev, posilovat srdce a cévy nebo předcházet riziku mrtvice. Též je úžasným prostředkem k léčbě nervových onemocnění, nespavosti, migrén, revma a obtíží s močovými cestami. Velmi dobře odhleňuje, proto se přidává do do čajů na nachlazení. Dnes se užívá hlavně čaj, bylinní esence a prvosenkové víno. 

Jak to teď píšu, tak mě tak napadlo, že z té omamné vůně, by byl boží domácí parfém. Tak třeba si na to za rok vzpomenu a vyrobím si ho... :) 

Svízel syřišťový (Galium verum)

Svízel syřišťový (Galium verum)