herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Smetánka lékařská (Taraxacum officinale)

Smetánka lékařská (Taraxacum officinale)

Už se těším, jak si po mé každoroční očistě dám svůj oblíbený salát z jarních plevelů. Jedním z nich je právě pampeliška.

Smetánka lékařská neboli Pampeliška
Taraxum officinale

Lidově:husí kap, herba urinaria, mlíčí, lucerny

Tato vytrvalá bylina kvete od května do října. Květy se sbírají nejlépe zrána, ještě když je střed květu mírně uzavřen.
Nasbíraný květ nelze sušit. Je třeba ho ihned zpracovat. Výborný je z něj pampeliškový med.
Listy můžete sbírat průběžně od května až do řijna, nejlépe před květem, kdy je více účinných látek v listech. Vybíráme pěkné, velké, plně vyvinuté listy, které následně sušíme v tenké vrstvě a nezapomeneme je (čas od času) důkladně promíchat, aby se sušily rovnoměrně.
Připravujeme z nich čaj a nebo použijeme rovnou čerstvé listy, které můžeme přidat do polévek, pomazánek, salátů a nebo do nádivek. Kořen se sbírá na jaře a na podzim. Důkladně ho omyjeme, nakrájíme na kousky a usušíme.

Listy obsahují vitamín C, mají vysoký obsah minerálů (měď, draslík a mangan) a karotenoidů. Kořen pak aminokyseliny, hořčiny, inulin, taraxacin a třísloviny. Proto je vhodný pro diabetiky, kteří by ho měli pravidelně užívat.
Odvar z kořene či listů se používá při onemocněních jater, ledvin, močového měchýře a trávicí soustavy. Také skvěle snižuje cholesterol v krvi a blahodárně působí na žlučník.
Zevně pak působí listy proti hemoroidům a poševnímu zánětu (koupel z listů). Díky obsaženým látkám pampeliška podporuje psychickou rovnováhu a má povzbuzující účinky.
Pampeliškový med se velmi osvědčil při nachlazení. Výborně detoxikuje, zlepšuje trávení a omlazuje pleť. Rovněž čistí krev a je tak vynikajícím prostředkem proti ekzémům, svědění pokožky a akné. Dobře poslouží jako sladidlo do léčivých čajových směsí proti kašli.

A jak píše Maria Trebben: "Denně žvýkat až deset omytých smetánkových stvolů! A je člověk zdráv celý rok!"

Tak šup! Všichni na louky a žvýkat lístečky! :)Jahodník obecný (Fragaria vesca)

Jahodník obecný (Fragaria vesca)