herbarium logo tra m.png

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Jahodník obecný

Jahodník obecný

Malá, ale velmi mocná rostlina. Lze ho konzumovat prakticky pořád, proto se hojně používá do čajových směsí.

Německý kněz a filozof Sebastian Kneipp prohlásil, že tam kde se jí lesní borůvky a jahody, je lékař bez práce. Je často spojován s lesními skřítky a duchy - při sbírání jahod se vždy první tři utržené nechávaly pro skřítky. Jahody byly ve starověku pokrmem lásky díky vysokému obsahu zinku, který je odpovědný za regulaci testosteronu. Kulturní druhy se začaly šlechtit v 18. století ve Francii. Přestože se k léčebným účelům používá pouze lesní jahodník (zejména pak listy), je pěstovaná jahoda velmi cenným a oblíbeným ovocem.

Listy jsou nejúčinější na jaře, před květem, ale lze je sbírat průběžně celé léto. Vybíráme mladé lístečky, ty mají v sobě nejvíce účinných látek. 

Jahodník obsahuje flavonoidy, třísloviny, železo, vitamín C, draslík, organické kysleiny a silice. Listy působí adstringentně (svíravě) a protizánětlivě. Používá se i jahodníková ústní voda pro dezodorační účinek. Čaj z listů působí jako posilující prostředek při rekonvalescenci. Podporuje pocení, takže s ním skvěle vyléčíte i nachlazení. Plody se užívaly k vnitřně při zánětech sliznice střev, chorobách ledvin a močového měchýře, ledvinových kamenech a při revmatismu a bolestech kloubů.

Kulturní odrůdy obsahují mangan potřebný pro látkovou výměnu. Díky vysokému obsahu draslíku a tříslovin je vhodný k detoxikaci organismu a k hubnutí. Též je známá 3-denní hubnoucí kúra. Celé tři dny konzumujeme jahody v různých podobách. Nevím, co je na tom pravdy, ale úpřímně! Kdo by nechtěl celé tři dny jíst jen jahody?! :) Obsažená kyselina salycilová napomáhá při artritidě a má protizánětlivé účinky. Železo zase bojuje proti chudokrevnosti a čistí krev. Červené barvivo (antokyan) je bohaté na karoten a tím chrání pleť před volnými radikály a ultrafialovým zářením.

Jahody už začínají červenat, takže brzy budou možné samosběry (červen) nebo si budete moci koupit bedýnku čerstvých českých jahod! Osobně doporučuji samosběry. Nejenže zjistíte, co obnáší práce v jahodárně, ale ještě se můžete zadarmo přejíst jahodami ještě, něž odjedete z pole... :D

Stačí jen vyhledat ve vašem okolí pěstitele jahod a vyčkat, až zveřejní termíny samosběru. :) Pro lidi z okolí Mělníka/okraje Prahy mohu doporučit Jahodárnu Vraňany. Jezdím tam pro jahody každý rok a nemohu si stěžovat. :) Akorát si budete muset přivstat. Na samosběry se jezdí brzy ráno, aby na vás něco zbylo.

Bez černý

Bez černý

Smetánka lékařská

Smetánka lékařská