herbarium logo tra m.png

Ahoj!

Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás. 

Bez černý (Sambucus nigra)

Bez černý (Sambucus nigra)

Pomalu nám začíná bezová sezóna, tak si o tomhle pozoruhodném keři něco řekněme. :)

Lidově se mu říká: bezinka, zebrový květ nebo psí bez

Bez byl znám již od dob antických lékařů. Až do středověku byl důležitou rostlinou při rituálech a duchovních obřadech. Bezové víno se tradičně pilo při slavnostním obřadu slunovratu. Květy se odjakživa používaly při nachlazení. Plody sloužily jako přírodní barvivo a tlející listy byly účinný prostředek proti hlodavcům a dobytčímu moru.

Tento mohutný keř může dorůstat až do výšky 5 m. Větve porůstá šedá, odlupující se kůra a bělavá dřeň uvnitř větví se nazývá "bezová duše". Květy jsou bílé až žlutavé barvy, rostoucí ve velkém plochém okolíku s velmi silnou vůní. Velké lichozpeřené listy mají spodní stranu šedé barvy a velmi lehce se lámou. V plné zralosti mají kulovité plody tmavě fialovou barvu a lesklý povrch. Bez je rozšířen v Přední Asii a celé Evropě. Dnes se chová jako plevel, najdeme ho podel každé cesty, pole či louky. 

Doba kvetení je od května do června. Plody dozrávají od srpna až do září. K sběru jsou vhodné, jak květy, tak plody. Květy se sbírají za slunného počasí před úplným rozvinutím. Lze sušit přirozeně - ve stínu, co nejrychleji a nebo uměle při teplotě do 40° C. Z čerstvých květů připravujeme tinkturu a různé sirupy. Plody jsou v syrové stavu mírně jedovaté, ale tepelným opracováním se jedovaté látky ztrácí a lze je konzumovat. Dají se z nich vyrobit kompoty, víno, džem i šťáva, též se mohou sušit jako květy.

Květy obsahují silice, třísloviny, cholin a glykosidy (sambunigrin a rutin). Úspěšně bojují proti nachlazení - snižují horečku, podporují pocení, uklidňují. Čaj očišťuje krev, pomáhá při diabetu a problémech s očima (slzení, šedý a zelený zákal). Též působí protizánětlivě, močopudně a mírně projímavě. Zevně používaný spolu s břízou, ořešákem a kopřivou podporuje růst vlasů. V plodech se nachází silice, karoteny, vitamín A a C, třísloviny, organické kyseliny a anthokyanová barviva. Používáme je při onemocněních nervového původu jako je migréna nebo zánět trojklaného nervu. Listy skvěle slouží jako zábal na bolavé klouby, podle některých zdrojů působí i protirakovinně a kaše z listů "vytahuje" vodu z kolene.

Naši předkové si bezu nesmírně vážili a vysazovali ho, aby zaháněl zlé duchy. Proto vzniklo pořekadlo: " Před heřmánkem smekni, před bezem klekni! "

Pokud bojujete s bezem na své zahradě, tak přestaňte a radši před ním smekněte! :)

Chřest lékařský (Asparagus officinalis)

Chřest lékařský (Asparagus officinalis)

Jahodník obecný (Fragaria vesca)

Jahodník obecný (Fragaria vesca)